top of page

Żywienie kota

            Niestety nie zawsze mamy możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków dla naszych pupili, jak również studiowania ilości i proporcji poszczególnych składników. Kocia dieta musi być zrównoważona w zakresie gospodarki wapniowo-fosforowej jak również należy dążyć do osiągnięcia prawidłowego stosunku kwasów omega 6 do omega 3. 

Jeśli więc zależy nam aby nasz kot zdrowo się odżywiał możemy sięgnąć po gotowe pokarmy w puszkach dobrej jakości. Przy wyborze karmy powinniśmy kierować się jej składem.

Zatem co powinno znaleźć się w dobrej karmie a czego nie powinno być?

Na pewno unikajmy karm posiadających w składzie zboża (pszenica żyto, owies, kukurydza, ryż, płatki owsiane). Zboża mają dużo węglowodanów które w diecie kota nie są konieczne.

Podstawowa zasada w żywieniu kota, KOT JEST STWORZENIEM MIĘSOŻERNYM, więc jego posiłek musi opierać się głównie na mięsie. Trzeba jednak uważać gdyż na etykiecie może być napisane mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. To sformułowanie może oznaczać iż producent do karmy dodaje różnego rodzaju odpady np, pióra, rogi, dzioby. Idealnie jest gdy na etykiecie zostały szczegółowo wypisane rodzaj i ilość mięsa, podane konkretnie z nazwy , konkretnego gatunku zwierzęcia oraz ich procentowe ilości. 

W pokarmach dla kotów niewskazane są również produkty pochodzenia roślinnego. Pulpa buraczana czy otręby zawierają za dużo błonnika.

 

Dobra karma dla kota nie powinna zawierać konserwantów chemicznych, barwników, cukru czy innych substancji słodzących, jak również produktów mlecznych.

Koty mają bardzo duże zapotrzebowanie na białko, na kilogram masy ciała kota powinno przypadać nie mniej niż 5,5 g czystego białka. Dlatego ważne jest aby zwrócić uwagę na skład analityczny, jest on informacją dotyczącą procentowego udziału białka,tłuszczu, włókna, popiołu, fosforu i wapnia. 

Ważna jest również ilość węglowodanów, które nie powinny przekraczać 5%  masy suchej. Niestety nie ma obowiązku podawania ich składu procentowego ale można łatwo to samemu obliczyć ze składu analitycznego. Jak obliczyć zawartość węglowodanów w masie suchej?

100 % (suma wszystkich procentów ze składu analitycznego) = zawartość % w masie mokrej węglowodanów

Zawartość węglowodanów w masie mokrej / masę suchą = zawartość procentowa węglowodanów w masie suchej

W dobrej karmie ważne jest oczywiście mięso - minimum 50%, choć my żywimy nasze koty karmami, które mają min 70% mięsa w swoim składzie. Jak już wcześnie zostało wspomniane mięso i podroby muszą być podane konkretnie z nazwy, konkretnego gatunku zwierzęcia (np mięso z indyka, serca wołowe) oraz ich procentowe ilości. Białko i tłuszcze w nich zawarte muszą być wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. 

Kolejnym ważnym składnikiem jest tauryna, nie może być w mniejszej ilości niż 1000 mg, jest bardzo ważnym aminokwasem z tego względu, że koty nie potrafią sobie jej wytwarzać, a w mięsie jest jej za mało (wyjątkiem są mózgi zwierzęce ale je rzadko spotykamy w karmach). 

Kwas Omega -3 również musi się znaleźć w postaci olejów rybnych oraz witaminy A,E, D3 i witaminy z grupy B dodatkowo mikroelementy (wapń, fosfor, potas, cynk, mangan, jod, selen). Ważny jest też stosunek wapnia do fosforu idealny wynosi 1,15-1.

Mam nadzieję, że powyższe informacje sprawią, że właściciele kotów przed zakupem karmy sprawdzą jej skład i świadomie wybiorą dobrą karmę. Niestety żywienie kotów to jeszcze raczkująca dziedzina ale pamiętajmy podstawową zasadę podaną na początku artykułu kot to wyspecjalizowany mięsożerca a nie pasące się w polach kukurydzianych stworzenie ;)

Na koniec krótkie podsumowanie:

Co powinna zawierać dobra karma dla kotów:

- mięso, tłuszcze i podroby zwierzęce wymienione z nazw,

-taurynę w ilości nie mniejszej niż 1000 mg,

- źródło kwasów Omega-3,

- witaminy A, E, D3 i z grupy B oraz minerały

Czego NIE powinna zawierać karma dla kotów:

- zbóż

- produktów pochodzenia roślinnego,

- odpadów poubojowych np. rogów, piór, dziobów,

- konserwantów, przeciwutleniaczy, barwników, substancji słodzących,

- mleka i mlekopodobnych produktów

bottom of page